Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco™ Injectors
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco Injectors offer easy, accurate and reproducible manual injections.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Injector |
| Product Type | HPLC Autosampler Syringe |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Knurled Hub with Guide, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
With a Blunt Tip, Stainless Steel Needle
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 70 mm |
| Max. Pressure | 6000 psig (413.7 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Blunt |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringe, 10μL
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Volume (Metric) | 10 μL |
|---|---|
| Needle Point Style | Cone |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Series A, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Allows storage of sample within the syringe. Rotary valve in the needle hub for pre-pressurization of the sample prior to injection.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Series A |
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2.25 in. |
| Max. Pressure | 250 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.029 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.012 in. |
| Product Line | Valco |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Knurled Hub (KH), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed. A knurled hub is used to make a leak-tight seal between the barrel and needle.
| Description | Sample Contained in Needle (No Dead Volume) |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 70 mm |
| Max. Pressure | 6000 psig (413.7 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.308 in. |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1002LTN Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 2.5 mL Gastight Syringe, available in a variety of different terminations and needle options
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 2.5 mL |
| Packaging | Individual |
| Model | 1002 LTN |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
SGE Gastight™ Syringe, Fixed Needle (LTN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable for manual dispenser/diluter applications. Maximum inertness for liquid or gas samples.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
Hamilton™ 1710N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 100 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 100 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1710 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 250 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Volume (Metric) | 250 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 500 psig (34.5 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 701N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 10 μL Syringe for PAL GC and Combi PAL (Headspace) GC Autosamplers
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
|---|---|
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Bevel Tip, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1702N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 25 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 25 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1702 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for RN Syringes (Bevel Tip)
Allow for easy replacement of needles that get damaged in the field. Needle is seated at zero graduation mark.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Needles |
| Needle Point Style | Bevel |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
Hamilton™ 700 Series Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes a 2 in. Stainless Steel, Removable Needle
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | 700 Series |
| Product Type | Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Bevel |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Syringes, Removable Needle (RN)
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers |
| Product Type | Standard Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |